کی چی داره | معجزه بازی در کودکان روانشناسان دوره کودکي را دوره ...

کی چی داره

آموزش تصویری آشپزی - آموزش تزئین غذا - آموزش دکوراسیون داخلی - آموزش ساخت زیورآلات - آموزش خودآرایی - آموزش تصویری خیاطی - آموزش گلدوزی - تم تولد - ایده اتاق خواب - آموزش نگهداری گیاهان - ساخت ماسک صورت - آموزش تصویری آرایش صورت - آموزش خلاق کودک - آموزش عروسک سازی - آموزش پیش از دبستان - ترفندهای خانه داری - ایده لباس عروس - ایده ماشین عروس - ایده دسته گل عروس - ایده تخت خواب - ایده روتختی - ایده خانه های کوچک - آموزش تصویری چاپ روی لباس - آموزش تصویری تغییر کیف و کفش - آموزش تصویری بافتنی - آموزش تصویری ساخت پادری - آموزش ساخت کوسن - آموزش تصویری گل سازی - آموزش تصویری ساخت گل سر - آموزش تعمیر و بازسازی مبلمان - ایده تغییر اتاق خواب - ایده تغییر اتاق نشسمن - ایده تغییر پذیرایی - ایده تغییر آشپز خانه - ایده نقاشی ساختمان - آموزش الگو لباس کودک - آموزش دوخت پرده - کی چی داره، آپلود تصویر،تبلیغات،فروش بیشتر،نمایش محصولات،آپلود رایگان تصویر، آموزش ، آشپزی ، خلاقیت ، خودت بساز ،کیف ، کفش ، زیبایی، کودکانه ،مادرانه، بارداری ،زنانه، مردانه، دخترانه، پسرانه، زیورالات، فانتزی ، عشق ،هنر ، نقاشی ، موسیقی ، تئاتر، سینما ،فیلم ، تبلیغات ، گرافیک ، آشپزخانه ، اتاق کودک ،َ ا تاق کار ، اتاق خواب ، پذیرایی ، نشیمن ،دکور ، دکوراسیون ، حیاط پاسیون ،تراس ، انبار ، پارکینگ ، باغ ، باغچه ، گل ، گیاه ، گلدان ، گاردن ، باغبانی ، سبزه ، گل ارایی ،عروسی ، http://www.kichidareh.com/images/logo.png
+

ایجاد شده توسط madrese ذخیره شده در بازی

معجزه بازی در کودکان
روانشناسان دوره کودکي را دوره بازي کردن ناميده‌اند. بازي کودک ابتدا با اشياء است و سپس شامل انسان‌ها مي شود. از سنين 3و 4 سالگي کودک بتدريج به بازي‌هاي گروهي و اجتماعي روي مي‌آورد؛ در اين گونه بازي‌ها کودک رفتار با ديگران را تمرين مي‌کند و با اصول زندگي جمعي و چگونگي رفتار با ديگران بتدريج آشنا مي‌شود و اين، به رشد اجتماعي و اخلاقي او کمک مي‌کند.

بازي حس کنجکاوي، ابتکار و خلاقيت کودک را برمي‌انگيزد و به رشد ذهني او کمک مي‌کند.
کودکان را هنگام بازي بهتر و دقيق‌تر مي توان شناخت.نقش‌هايي که کودکان در بازي بر عهده مي‌گيرند و رفتارهاي آنها در اين هنگام نشان‌دهنده عوالم دروني آنهاست.

کودکاني که از توجه کافي در خانواده برخوردار نيستند يا مورد تبعيض واقع شده‌اند؛ کودکاني که احساس امنيت نمي‌کنند يا مورد تنبيه زياد قرار مي‌گيرند، در بازي‌ها حالت اضطراب و احساس تنهايي را منعکس مي‌کنند که بايد براي رفع آن کوشيد.

بازي به حفظ سلامت جسمي و عصبي کودک نيز کمک مي‌کند. اين جنبه در پسران که به جنب‌وجوش و تحرک بيشتري نياز دارند ، اهميتي بيشتر دارد. از اين رو، محيط زندگي کودکان و بويژه پسران بايد طوري باشد که بتوانند از تحرک کافي برخوردار باشند. متاسفانه سبک زندگي شهري، بويژه زندگي آپارتماني چنان است که اين نياز ضروري کودکان را رفع نمي‌کند. کودکاني که در آپارتمان‌ها و در محيط هاي محدود زندگي مي‌کنند، بايد از امکانات پارک و امثال آن براي بازي و جست و خيز استفاده کنند اما هرگز نبايد کودکان را در محيط‌هاي نامناسب و در کوچه و خيابان رها کرد تا به بازي و جست وخيز بپردازند.

همبازي شدن با کودکان

يکي از مسائل اساسي در تربيت کودکان اين است که پدر و مادر يا مربي بتواند خود را تا سر حدّ طفوليت پايين آورد و هم سطح کودک کند.

پيامبر اکرم (ص) مي‌فرمايد:

هر که کودکي دارد بايد در راه تربيت او، خود را تا سر حدّ کودکي برساند (خود را به دنياي او هماهنگ ساخته، رفتاري که در خور درک اوست پيش گيرد).

همبازي شدن با کودک علاوه بر اينکه او را غرق لذت و شادي مي‌کند و صيميت را افزايش مي‌دهد، اعتماد به نفس و احساس ارزشمندي را در کودک تقويت مي‌کند. علاوه بر آن، در ضمن بازي بسياري از اصول اخلاقي را مي‌توان بطور مستقيم و غيرمستقيم به کودک آموزش داد و اين فرصت مناسبي است که نبايد آن را از دست داد. بنابراين:

يکي از روش‌هاي پرورش شخصيت کودکان، شرکت در بازي آنهاست.
مهمترين ويژگي اين دوران

هفت سال اول زندگي دوره‌اي است که در آن کودک از آموزش جدّي و رسمي معاف است. در اين دوره وي از آزادي عمل بيشتري برخوردار است و نبايد تکليف شاقّي را بر او تحميل کرد؛ از اين رو گفته مي‌شود که کودک در اين دوره تکليف پذير نيست. در روايات اسلامي با تعبيراتي گوناگون از اين دوره ياد کرده‌اند که جلوه‌هايي متفاوت از شخصيت رواني کودک را نشان مي‌دهد.

از مجموعه اين تعبيرات که با پيشرفته‌ترين يافته‌هاي روانشناسي نيز تاييد مي‌شوند چنين برمي‌آيد که در اين دوره کودک از يک طرف موجود بسيار با ارزشي است که بايد در خانواده گرامي داشته شود و مورد مهر و محبت و احترام والدين خود باشد؛ از سوي ديگر نبايد به او سختگيري شود و برنامه‌هاي جدّي و احياناً سنگين از لحاظ تعليم و تربيت بر دوش ناتوان او تحميل شود.

جدي‌ترين کار کودک در اين دوره، بازي است. يافته‌هاي روانشناسي نيز اين مطالب را تاييد و بر آن تاکيد دارند؛ از اين رو مناسب‌ترين محل براي پرورش کودک در اين دوره خانواده است؛ زيرا هيچ کار نمي‌تواند از لحاظ ارضاي عاطفي کودک جاي محيط پرمهر و امن خانواده را بگيرد. علاوه بر اين، چه بسا در مهدهاي کودک با برنامه‌هاي رسمي کودک را خسته کنند.

کودکاني که در اين دوره زياد تنبيه مي‌شوند در آينده مشکلات رفتاري بيشتري پيدا مي‌کنند.

تنبيه هايي که در اين دوره در نظر گرفته مي‌شوند بايد با توان محدود جسمي و رواني کودک تناسب داشته باشد و لذا تنبيه شديد در اين دوره به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود.

در اين دوران والدين بايد وقت بيشتري را با کودکان خود صرف کنند و به نيازهاي آنها بيشتر توجه کنند. روابط والدين با کودک، در اين سنين از اهميتي ويژه برخوردار است. کودک در سايه روابطي گرم و عاطفي با والدين خود بايد از محبت و امنيت کافي بهره‌مند شود.

کودکاني که در دوران قبل از دبستان از امنيت و محبت کافي برخوردار نمي‌شوند ، آسيب‌هايي بر آنها وارد مي شود که بندرت در دوره هاي بعد قابل جبران است.
از مسائل مهم و اساسي در اواخر اين دوره، آماده کردن طفل براي ورود به مدرسه است. مدرسه محيطي جديد است که کودک با ورود به آن، به دنيايي تازه دست مي‌يابد. امروزه دوره آمادگي را که در آن کودکان از آزادي عمل بيشتري نسبت به مدرسه برخوردارند ، حلقه واسط بين خانه و مدرسه قرار داده‌اند تا اين تغيير محيط براي کودک بتدريج و آرام آرام صورت بگيرد. حضور در اين دوره به رشد اجتماعي کودک نيز کمک مي‌کند و او را آماده روابط اجتماعي با همسالان در محيط مدرسه مي‌کند.والدين بايد چنان زمينه سازي کنند که محيط مدرسه براي کودک محيطي اضطراب آور نباشد.بازی کودکانه

 

 

           کی چی داره 
 برای دیدن جدیدترین  آموزشهای رایگان همین الان بزن بریم